Ministerstvo nutí školy vykazovat počet romských dětí.


Dnes vyšel článek na zpravy.idnes.cz

Ředitelé škol musí každý rok vykazovat, kolik romských dětí k nim chodí.

Neví ale, jak si s evidencí poradit, a někteří to považují za diskriminaci romských dětí. Údaje slouží jako důkaz Evropské unii, že se daří romské děti integrovat do běžných škol.

„Odmítám zkoumat, jestli někdo má, nebo nemá romský původ, jako ředitelku školy mě to nezajímá a nemám k tomu jakoukoliv pravomoc. Musela bych vytvořit dotazník nebo se ptát rovnou rodičů, jestli je jejich dítě Rom, a to dělat nebudu, příčí se mi to,“ uvedla ředitelka jedné ze základních škol na Liberecku, která si nepřála uvádět své jméno.

Ředitelé škol musí každý rok posílat ministerstvu školství informace o tom, kolik mají učitelů, jaké mají ve škole vybavení nebo třeba kolik dětí posílají na lyžařské kurzy. Jedna z otázek, která je od loňského září součástí sběru dat pořádaného ministerstvem, je však kontroverznější. Míří totiž na počet romských žáků.

Ředitelé škol musí v rámci sběru dat vyplnit například to, kolik romských dětí...

Ředitelé škol musí v rámci sběru dat vyplnit například to, kolik romských dětí chodí k nim do školy.

Konkrétně mají ředitelé škol vyplnit, kolik romských dětí chodí k nim do školy, kolik jich předčasně studium ukončilo a kolik školu v minulém roce absolvovalo. Někteří ředitelé ovšem tuto kolonku odmítají vyplňovat a například všude napíšou nuly.

 

čcelí čánek zde …

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/dotaznik-sber-dat-msmt-romske-deti-zakladni-skola-f7r-/domaci.aspx?c=A181015_112551_domaci_nub&fbclid=IwAR1mnFAhsCZUi9dFxGwa4SvrB9JVGSZQWqH8dSCX40jxwEsbbSyM-PpUcAE