Čína byla nucena přiznat, že ekonomiku zasáhly blokády COVID
21. dubna (ANI) – Čínské vedení, omráčené svou politikou Zero-COVID, odložilo své obvyklé tajemství a vydalo varování o omezeních, která negativně ovlivňují produkci a výdaje.
Varování pochází od nikoho menšího, než je čínský premiér Li Kche-čchiang. Toto je třetí varování, které vydal za týden. Čína podle něj prostuduje a přijme silnější ekonomickou politiku, aby podpořila ekonomiku. Globální ekonomické think-tanky jsou jednomyslné v tvrzení, že Čína čelí vážné recesi kvůli karanténě.
Obavy ze strany čínské vlády byly poprvé vyslyšeny 6. dubna, když premiér Li Kche-čchiang předsedal schůzi výkonné rady Státní rady, která přijala dvě klíčová rozhodnutí, „zvýšit vládní podporu pro ‚odvětví ve zvláštních potížích‘ odložením pojistného na důchodové pojištění, a zvýšit podporu pojištění v nezaměstnanosti a pracovní školení; a zvýšit podporu reálné ekonomiky přijetím včasného využívání nástrojů měnové politiky“.
Zasedání výkonné rady Státní rady jasně varovalo před „dalším nárůstem nových tlaků na sestup“, kterým čelí čínská ekonomika. Setkání vyzvalo k upřednostnění „stabilního růstu (dosažení růstu při zachování ekonomické a sociální stability)“.
Zpráva zněla, že nelze dovolit, aby byla zasažena ekonomika, protože sociálním nepokojům je třeba se za každou cenu vyhnout. Vláda také rozhodla, že umožní samosprávám zvýšit slevu na pojištění v nezaměstnanosti pro mikro, malé a střední podniky z 60 na 90 procent.
Kromě toho mohou místní samosprávy vyčlenit čtyři procenta ze svého zůstatku fondu pojištění pro případ nezaměstnanosti na školení odborných dovedností. To se však může ukázat jako příliš málo na to, aby zastavilo ekonomický propad. Uzavírky zastavily většinu ekonomických aktivit v Číně.
Výroba byla značně ovlivněna uzavřením továren. Majitelé lodí se zoufale snaží přesměrovat své lodě do jiných přístavů v Číně, protože sklady šanghajského přístavu jsou uzavřeny.
Sektor služeb dostal ránu. Dochází k propadu prodeje domů. Prodeje aut klesly až o 10 procent. Dodavatelské řetězce zahraničních společností jsou narušeny. Komentáře premiéra Li v tak nejisté situaci znepokojily mezinárodní společenství, protože taková veřejná přiznání jsou vzácná.
Spojené státy nařídily svému personálu na svém konzulátu v Šanghaji, aby opustil město. CNN uvádí, že k dnešnímu dni je nejméně 44 čínských měst pod úplnou nebo částečnou uzamčením, protože úřady přetrvávají ve snaze omezit šíření vysoce přenosné varianty Omicron.
Spolu s rostoucím nepokojem lidí roste také kritika vládní politiky Covid. Vysoký zdravotnický úředník řekl, že epidemie v Šanghaji „nebyla účinně potlačena“.
Zdá se, že čínské vedení je tímto prohlášením znepokojeno. A nyní prezident Si Ťin-pching požádal úředníky v uzavřených městech, aby udělali vše, co mohou, aby zastavili šíření viru, ale také zajistili, že dopad na ekonomiku bude minimální.
To je interpretováno jako obava vedení, že dopad politiky Zero Covid neovlivní nabídku prezidenta Xi na třetí funkční období letos v říjnu. Obklíčené vedení má však na kontě více bitev.
Za prvé, jsou hlášena úmrtí pacientů s COVID. To je známka toho, že infekce je závažná. To může přinutit vládu, aby přísněji zaváděla politiku Zero COVID. To povede k druhému problému — zásoby ve městech pod uzamčením dochází, a jak zdůrazňuje CNN, „dostat zásoby po celé zemi se stalo velkým problémem, protože některé dálnice byly uzavřeny a řidiči kamionů uvízli v karanténě nebo v tisících dálničních zdravotních kontrol“.