China reports 1st human case of H3N8 Bird Flu
27. dubna (NDTV) – Čína potvrdila první známý lidský případ ptačí chřipky H3N8, ale zdravotnické úřady tvrdí, že riziko rozšířeného přenosu mezi lidmi je nízké.
Je známo, že H3N8 cirkuluje od roku 2002 poté, co se poprvé objevil u vodního ptactva v Severní Americe. Je známo, že infikuje koně, psy a tuleně, ale u lidí dosud nebyl zjištěn.
Čínská národní zdravotní komise v úterý uvedla, že čtyřletý chlapec žijící v centrální provincii Che-nan byl pozitivně testován na kmen poté, co byl začátkem měsíce hospitalizován s horečkou a dalšími příznaky.
Chlapcova rodina chovala kuřata doma a žila v oblasti obývané divokými kachnami, uvedlo NHC v prohlášení.
Chlapec byl infikován přímo ptáky a nebylo zjištěno, že by tento kmen měl „schopnost účinně infikovat lidi“, uvedla komise.
Dodalo, že testy chlapcových blízkých lidských kontaktů nenalezly „žádné abnormality“.
NHC uvedlo, že případ chlapce byl „jednorázový mezidruhový přenos a riziko přenosu ve velkém měřítku je nízké“.
Varovala veřejnost, aby se přesto držela dál od mrtvých nebo nemocných ptáků a okamžitě vyhledala léčbu horečky nebo respiračních příznaků.
Ptačí chřipka se vyskytuje hlavně u volně žijících ptáků a drůbeže. Případy přenosu mezi lidmi jsou extrémně vzácné.
Kmeny ptačí chřipky H5N1 a H7N9, zjištěné v roce 1997 a 2013, byly podle amerického Centra pro kontrolu nemocí odpovědné za většinu případů lidských onemocnění ptačí chřipkou.
Infekce zoonotické chřipky nebo chřipky přenášené zvířaty u lidí jsou podle Světové zdravotnické organizace „primárně získané přímým kontaktem s infikovanými zvířaty nebo kontaminovaným prostředím, ale nevedou k účinnému přenosu těchto virů mezi lidmi“.
V roce 2012 byl H3N8 obviňován ze smrti více než 160 tuleňů u severovýchodního pobřeží Spojených států poté, co u zvířat způsobil smrtící zápal plic.