Po měsíci pohřbili „Floyda“ z Teplic. V kostele vystavili otevřenou rakev

Poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem, přezdívaným „Floyd z Teplic“, se konalo v sobotu dopoledne v Teplicích. Po půlhodinovém obřadu rakev naložili do auta pohřební služby a spolu s ním se pozůstalí vydali k hřbitovu. Pohřeb proběhl v poklidu.

 

 

„Měl to hezký, všem vám děkuju. Já jsem se jenom bála, že nebudu mít peníze na důstojný pohřeb,“ řekla po uložení rakve do hrobu sestra zemřelého Simona Tomášová.

 

Stanislav Tomáš je uložen na hřbitově v Řetenicích. Smuteční obřad se konal v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí v Teplicích od deseti hodin.

 

„Už před devátou hodinou se začali scházet první smuteční hosté. Před kostel přijelo auto pohřební služby s rakví. Majitel pohřební služby řekl, že se rakev bude otevírat a zemřelý je nabalzamovaný,“ hlásila reportérka iDNES.cz přímo z místa dění.

 

Farář požádal novináře, aby drželi pietu v obřadní síni a nefotografovali.  Rakev byla obložená množství věnců a kytic. Do kostela přišlo zhruba třicet až čtyřicet lidí. Nedorazila matka Tomáše, která není podle jeho sestry na tom zdravotně dobře.

 

Po půlhodinovém smutečním rozloučení se pozůstalí měli vydat na pochod na hřbitov v Řetenicích, což je zhruba kilometr a půl od kostela. Místo plánovaného průvodu pozůstalí na hřbitov dojeli auty.

 

„Jsem velmi rád, že se pohřeb obešel bez jakýkoliv konfliktů. Obávali jsme se, že přijdou křiklouni a pohřeb naruší,“ řekl iDNES.cz Jozef Miker ze sdružení Konexe, který rodině pomáhal s organizací pohřbu.

 

Náklady částečně uhradili dárci a organizace

 

Původně měl být pohřeb ve velkolepém stylu. Objednaná byla rakev za 70 tisíc korun, naplánován byl také pochod městem, živá hudba nebo kočár tažený vraníky.

 

Na zaplacení pohřbu byla však na sociálních sítích uspořádána podvodná finanční sbírka. Rodina žádné peníze nedostala.

 

„Nevím, kolik se vybralo, žádné peníze jsem neviděla, nedostala a na pohřeb peníze nemám. Já už chci jen mít klid, chci pohřeb bratra a hotovo,“ řekla Simona.

 

Nakonec se finanční prostředky na pohřeb podařilo částečně získat od drobných dárců, kteří přispívali na účet Českého helsinského výboru. Na uhrazení nákladů na pohřeb se také podílely zahraniční neziskové organizace a přispěli i jednotlivci ze zahraničí.

 

Parte zveřejnila na Facebooku (23. července)

Parte zveřejnila na Facebooku (23. července) | foto: ROMEA

„Pohřeb je otevřený veřejnosti, jeho součástí bude katolická bohoslužba. Rodina zve k účasti a uctění památky zemřelého,“ uvedla na facebookových stránkách sdružení Romea sestra mrtvého Simona.

 

Smrt Tomáše vzbudila spekulace

 

Stanislav Tomáš zemřel před více než měsícem, přesně 19. června v Teplicích krátce poté, co ho zpacifikovali přivolaní policisté v Dubské ulici.

 

Hlídky sem dorazily na základě oznámení, že se na místě napadají dva narkomani, z nichž jeden byl právě Stanislav Tomáš, a poškozují zaparkovaná auta.

 

Podle videa, které pořídili svědci zásahu, se muž při zadržení bránil, policisty škrábal a kousal. Ti použili donucovací prostředky a znehybnili ho. Policista mu několik minut klečel na zátylku. Stanislav Tomáš poté zemřel v přivolané sanitce. Objevily se proto spekulace, že se tak stalo v důsledku policejního zásahu.

 

Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce.  Rodina zemřelého požadovala oponentní pitvu, která byla podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe třikrát zamítnuta.

 

Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství dříve řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku. Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin.

 

Unie olašských Romů podala v souvislosti s Tomášovou smrtí trestní oznámení. Vyzvala také ke zřízení zvláštní komise v Poslanecké sněmovně, uvedl na twitteru server Romea. Trestní oznámení podala už na konci června na Policii ČR také rodina zemřelého.

 

Kauza vzbudila pozornost nejen v České republice a je v některých komentářích přirovnávána k případu černocha George Floyda, který zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

 

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

 

 

V Teplicích se koná pohřeb Stanislava Tomáše, který je přezdíván „Floyd z Teplic“. (24. července 2021)

 

 

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/rozlouceni-teplice-pro-verejnost-soucasti-bohosluzba.A210723_165116_usti-zpravy_ihal