Proč jsou někteří jedinci rezistentní na Covid-19 a dokáží s virem bojovat
Vědecký časopis Cell zveřejnil výsledky studie z La Jolla Institute for Immunology, která naznačuje, že některé jedince, i když dříve nebyli vystaveni Covid-19, mají specifické T buňky, které dokáží virus rozpoznat a bojovat s ním.
Jak takový mechanismus funguje, zůstává pro vědce záhadou. Mohou zatím jen spekulovat o tom, proč jsou někteří pacienti proti tomuto viru rezistentní.
Jaké jsou předpoklady?
V tuto chvíli teorie vědců předpokládá, že lepší imunitní odpověď na přítomnost nového patogenu v těle může být způsobena skutečností, že pacienti byli v kontaktu s jinými typy koronaviru. Například s těmi, které jsou zodpovědné za nachlazení, jak vysvětluje Medonet. U takových lidí, když se nakazí novým koronavirem, tělo rychle rozpozná virus a zabrání další replikaci. Výsledkem je, že infikovaní procházejí infekcí jemněji.
Máme dostatek vědeckých důkazů?
Vědci však poznamenali, že v současné době existuje příliš málo vědeckých důkazů, aby bylo možné říci, zda minulá expozice jiným druhům koronaviru může nebo nemůže být zodpovědná za méně závažný průběh Covid-19. Autor studie Alessandro Sette v rozhovoru pro Business Insider tvrdil, že je pravděpodobné, že čím silnější bude infekce, tím větší bude imunita. Zatím se ovšem jedná jen o teorie.
Zatím není obecně známo, proč někteří jedinci procházejí nákazou tímto virem s mírnými příznaky a jiní končí na jednotce intenzivní péče. Mají-li jedinci zdravotní potíže již před nákazou, je to jistě pochopitelné. Často se ovšem stává, že mají střední až těžký průběh i lidé, kteří byli předtím zdraví a neměli žádné vážnější potíže se zdravím. Můžeme jen doufat, že vědci postupem času odhalí všechna tajemství, kterými Covid-19 oplývá. Koneckonců se s ním potýkáme pouze jeden rok. To je pro výzkum velice krátká doba a odborníci budou zaručeně potřebovat mnohem více času.