400 zajímavostí o lidech, přírodě a vesmíru

Mohutně aktualizováno. Věděli jste, že prasata mají třicetiminutový orgasmus, pijavice 32 mozků a komáři zuby? Že rajče je ovoce, existují červené banány, člověk je býložravec, kost je 5x pevnější než ocel, děti rostou na jaře rychleji, můžete poslat pohlednici z pekla nebo že prdíme 14x denně?

Zvířata
Polární medvědi mají ve skutečnosti větší problém s přehříváním než se zimou. I ve velmi chladném počasí se mohou při běhu lehce přehřát. Jejich kožešina izoluje tak dobře, že je problém ledního medvěda zachytit termovizí.
Medvídek koala (který nemá s medvědy nic společného) má úplně stejné otisky prstů jako člověk. Těžko se odlišují i pod mikroskopem. Koala ve stresové situaci vydává srdceryvný skřek podobný dětskému pláči. A umí skvěle plavat.
Žirafy spí jen 20 – 30 minut denně, a to ještě ve stoje a po kouscích během dne. Čistí si uši vlastním (až půlmetrovým) jazykem. Žirafí mládě po porodu spadne z výšky téměř dva metry, bez následků. I přes obří délku krku je žirafa příliš krátká na to, aby dosáhla hlavou na zem. Aby něco zvedla ze země, musí pokleknout a směšně roztáhnout přední nohy.
Vačice virginská rodí 12 dnů po oplodnění. Při ohrožení hraje mrtvou a aby to bylo co nejopravdovější, z řiti vyměšuje pach podobný hnilobě.
Cvrček má uši pod koleny.
Ve skutečnosti netušíme, jakou barvu měli dinosauři. Filmaři si prostě vymýšlí, nic jiného jim ani nezbývá.
Kočky za celý život při čištění kožichu vyloučí tolik slin, jako tekutin při močení. Stráví 30 % života péčí o své tělo. Čistota půl zdraví. Pro kočku je nebezpečnější pád z malých výšek než z velkých.
Jazyk Plejtváka obrovského váží více než dospělý slon. Jeho srdce je stejně velké jako malý automobil a bije rychlostí 2 tepy za minutu (doplnila Veronika mailem). Novorozené mládě váží tři tuny a přibírá 4 kg za hodinu, protože vypije 250 litrů mléka denně. Jeho tepny jsou tak široké, že by se jimi protáhl dospělý člověk. Za jeden den Plejtvák bez problémů spořádá tři tuny žvance (a pak vydrží nejíst i půl roku). Těchto tvorů už žije pouze 1500 na celé planetě.
Rorýsi tráví až tři roky nepřetržitě ve vzduchu. V letu se páří i spí využívajíc proudů teplého vzduchu, který je nadnáší.
Je potřeba 1 200 000 komárů, aby vám vypili všechnu krev. Najednou by se na vás ale nevlezli…
Váha veškerého hmyzu na zemi je větší než váha všech ostatních živých tvorů dohromady.
Žížala má 5 srdcí. Když je přetržena za tlustým páskem uprostřed těla, přežije. Zbytek doroste, jako by se nechumelilo. Doplnila Zuzka Pajerová: Žížaly žádné srdce vlastně nemají. Jeho funkci zastupuje céva, která vede po celém jejím hřbetu.
Samice pásovce mohou ve stresových situacích pozdržet porod až o dva roky.
Největší oči na světě má obří druh chobotnice. A vůbec, proč jim říkáme chobotnice, když nemají chobot?
Pouze 5 – 10 % gepardích mláďat se dožije dospělosti. Od narození doslova bojují o život.
Stegosaurus byl přes devět metrů dlouhý, ale měl mozek o velikosti vlašského ořechu, takže se neuměl ani podepsat. Tyranosaurus měl 13x lepší zrak než člověk.
Žralok tygří sežere vše, co mu přijde pod zuby (které se mu mimochodem obnovují i po vylomení). Jelikož zblajzne opravdu cokoliv (plechovky, kanystry na benzin…), je nazýván „smetištěm moře“. Je také velmi agresivní. Dokonce ještě nenarozená embrya mezi sebou bojují na život a na smrt. A to doslova, přežije a narodí se pouze vítěz.
Psi jsou prakticky barvoslepí. Rozeznávají věci nejprve podle pohybu, pak podle jasu a nakonec podle tvaru. Rozeznají však více odstínů šedé než člověk. A slyší i tichoučké zvuky na vzdálenost 250 metrů, kdežto člověk maximálně 25 metrů. Hrabání psa po vykonání potřeby není pokusem zahrabat výkaly, ale roztírání pachových výměšků z tlapek. Při hře štěňat nechávají samečci schválně vyhrávat samičky.
Kočky chodí po prstech. Také se potí pouze na polštářcích tlapek. Po vyšetření u veterináře si proto můžete všimnout mokré stopy na stole.
Žraloci mohou vydržet bez jídla i půl roku. Zaznamenaný rekord byl 15 měsíců, po které žralok nepozřel ani sousto. Žralok také cítí kapku krve na vzdálenost více než jeden kilometr. Traduje se, že žralok je jediné zvíře, které nikdy neonemocní a že dokonce imunní vůči všem druhům chorob včetně rakoviny. Ale je to mýtus.
Kráva při žvýkání pohne čelistí 40000x denně. A dávají více mléka při poslechu hudby. Největší efekt má skladba Everybody Hurts od R.E.M. To se to pak dojí.
Orel má na sobě průměrně 7000 pírek. Kdo se diví, tomu je divno. Kdo si hoví…
Kdákání kačen nevydává ozvěnu. Nikdo nevěděl, proč, dokud dva chlapíci nezjistili, že je to mýtus. Ozvěna tam je, jen se nedá rozeznat od původního kejhání. Díky za upozornění Vojtovi Míčkovi.
Prasata mají třicetiminutový orgasmus. Nezáviďte! A také se nemohou podívat k nebi, stavba těla jim to nedovolí.
Pouze samičky komárů sají krev člověka. Komáři se však primárně živí nektarem. Krev nepotřebují ke svému přežití, ale jako zdroj bílkovin pro svá vajíčka. Komáři rodu Toxorhynchites raději krev nesají vůbec.
Rozdíl mezi rohy a parohy je ten, že parohy zvíře každoročně shazuje, kdežto rohy jsou trvalé a stále se zvětšují. Parohy rostou mnohem rychleji. U velkých jedinců i o několik centimetrů denně. Roh má například nosorožec. Parohy třeba jelen. Petr Müller poslal upřesnění: Paroh je plný (srnec, jelen), rohy jsou duté (kráva). Roh nosorožce je něco jiného, něco jako kožní zrohovatělý materiál, strukturu má spíše jako nehet. Roh se tomu zřejmě říká jen kvůli tvaru.
Mravenci nikdy nespí, jen každou chvilku krátce odpočívají, jinak pracují prakticky 24 hodin denně. Existuje přes 12 500 mravenčích druhů. Některé druhy mravenců vytváří vojáky, kteří nevykonávají vůbec žádnou činnost a pouze pasivně čekají na příležitost k boji.
Žáby nemusí pít vodu. Vstřebávají ji kůží. A při skákání vždy zavírají oči. Asi jako když si ženy zacpávají nos při skoku do vody.
Pštros má větší oko než mozek. Tuto vlastnost s úspěchem převzali i někteří lidé. Taky se traduje, že pštros v ohrožení strká hlavu do písku. Ale je to blbost. Nikdy to žádný pštros neudělal.
Velbloudí hrb (který může vážit až 35 kg) neuchovává vodu, ale tuk, který velbloud spotřebovává při nedostatku potravy. Jakmile je tuk v hrbu „vyžraný“, visí mu jen tak lážo plážo na zádech. Velbloud je také schopen vypít 100 litrů vody během deseti minut.
Nejrychleji běžící pták je pštros – dokáže fičet rychlostí až 100 km/h. Délku brzdné dráhy už vědci raději nezkoumali.
Krokodýl nemůže vystrčit jazyk ani s ním nijak volně pohybovat, protože ho má přirostlý ke spodnímu patru. Krokodýl má také nejsilnější trávení ze všech živočichů. Stráví krunýře želv, kosti, kopyta i Playstation. Dobrá, dobrá, to poslední jsem si vymyslel.
Zelené želvy si klíďo píďo plavou více než dva tisíce kilometrů jen proto, aby nakladly vejce na své oblíbené pláži. Tam se chvilku pošolíchají a plavou zpátky. Zajímavé také je, že vždy bezpečně trefí. Bez dopravních značek a GPS. Prostě trefí.
Komáry nejvíce přitahuje modrá barva. A raději sedají na děti než na dospělé.
Kočičí moč pod UV světlem svítí. Někdy kočky močí „na protest“, když jsou utrápené nebo vystresované, např. když se lidé v jejich okolí často hádají. Takto označené místo pak velmi zapáchá a je problém ho dokonale vyčistit.
Sloní zub váží 4 kilogramy. Chobot slona je srůstem nosu a horního rtu. Množství slonů bez klů se za poslední desetiletí zvýšilo z 1 % na 30 %, protože lidé zabíjejí slony s největšími kly a zbylí sloni předávají dál své genetické dispozice. Slon je v mnoha zemích považován jako symbol štěstí.
Jen dvě tři zvířata na světě se mohou podívat za sebe, aniž by musela otáčet hlavou. Králík a papoušek. A chameleon. Doplnil Mirek.
Hlemýždi mají stovky až tisíce zubů. Jejich chrup může obsahovat až stovky řad několika různých druhů zubů.
Slimák má čtyři nosy.
Největší vejce na světě klade žralok. K tomuto bodu mi stále chodí další a další maily s tím, že žralok vejce neklade. Ale klade. Žraloci mohou být vejcorodí, vejcoživorodí nebo živorodí.
Šváb může žít i deset dnů bez hlavy. Ať vás ani nenapadne si to ověřovat v praxi!
Kočka a kočkovité šelmy obecně nemají klíční kosti, takže se protáhnou přes jakýkoli otvor velikosti jejich hlavy. Zato má 30 obratlů. Filip Hrazdíra poslal doplnění: Clavicula u kočky je malá, zakřivená, rudimentární kost délky asi 20-50mm ležící v m. brachiocephalicus. Takže kočka klíční kost má, pouze není součástí pletence hrudní končetiny.
Pásovcům a vačicím, těm je hej. 80 % svého života si jen tak prochrápou.
Hadi jsou dokonalí masožravci. Nikdy nesežerou žádnou rostlinu. Nikdy.
Gepard se rozběhne na 70 kilometrů v hodině za tři vteřiny, což je rychleji než třeba Audi TT. Běží sice echt rychle, až 130 kiláků za hodinu, ale pokud kořist do 10-20 sekund nedostihne, lov vzdává. Při lovu proto nebývá moc úspěšný, kořist chytí jen v 30 % případů.
Větší hejno sarančat sežere skoro 20 000 000 kilogramů vegetace za jediný den. Dvacet tisíc tun! Až uvidíte větší množství těchhle krasavců, preventivně vemte nohy na ramena.
Klokani neumí chodit pozpátku. Ani krokodýli.
Teplota krve ryb žijících v Antarktidě může dosáhnout až -2 stupně Celsia. A cítí se při tom docela v pohodě.
Bílé modrooké kočky jsou často hluché. Délka života koček se za posledních 50 let skoro zdvojnásobila.
Srdce velryby bije pouze 9 krát za minutu. Oproti tomu rytmus srdce ježka je 300 úderů za minutu. I ježek je ale žabař proti kanárkovi, jehož srdce bije rychlostí 1000 tepů za minutu (doplnila Marie Provazníková). A kolibřík je strčí do kapsy všechny se svou kadencí 1260 tepů za minutu (doplnil Tomáš Kroupa).
Kočka má na předních pazourách pět drápů a na zadních jen čtyři. Některé kočky se rodí až se sedmi drápy na předních tlapkách.
Šnek umí spát i tři roky, když se mu chce. A chce se mu docela často.
Pokud dáte křečkovi běhací kolo, je schopen nalítat až osm kilometrů za noc.
Kočky jsou kočkovité šelmy, psi jsou psovité šelmy a ovce jsou ovce.
Africký pes Basenji je ostatním psům pro smích. Neumí štěkat.
Když zlatou rybku ponecháte ve tmě, zbělá.
Kosatky při plavání ve skupině dýchají zároveň, ve stejném rytmu.
Ne všichni lední medvědi se ukládají k zimnímu spánku. Jen březí medvědice. Stěny v jejich brlohu zledovatí díky teplému medvědímu dechu, teplota se tak drží okolo 18 stupňů ideálních pro medvíďata, která se rodí holá a vypadají jako gigakrysy. Černý čumák ledního medvěda je v polárních oblastech tak výrazný, že si ho někteří medvědi při lovu tuleňů zakrývají tlapou.
Některé chobotnice ve stresu pojídají svá chapadla. Asi jako když si člověk okusuje nehty.
Pásovec umí chodit pod vodou. Takový malý podvodní tank.
Králík neumí zvracet.
Leguáni, koaly a varani mají dva penisy a klokanice tři vagíny. Hmmm…
Veverky zasadily už miliony stromů, když zapomněly, kam zahrabaly ořech. Dělají toho pro planetu víc než člověk.
Člověk sdílí 98,4 % své DNA se šimpanzem (některé zdroje uvádí 86 %, doplnil Pavel Kábrt). Ale věděli jste, že 70 % DNA sdílíme se slimákem? Ano, i vy máte ke slimákovi docela blízko.
Nejnebezpečnějším hmyzem je obyčejná Moucha domácí. Přenáší více nemocí než jakékoliv zvíře na světě.
Pijavice má 32 mozků. Doplnila Zuzka Pajerová: Pijavice vlastně nemají ani jeden mozek. Jsou to jenom svazky (zauzliny, ganglia) nervů. Ale 32 mozků zní líp.
Pokud zemře královna mravenců, zemře i celá kolonie, protože se již nenarodí žádný další mravenec. Proto si ji mravenci hlídají jako… jako královnu. Ta se dožívá až 20 let a za tu dobu zplodí 150 milionů potomků. Sype to jak Baťa cvičky. Jiří Kožich poslal doplnění: Mravenci po smrti královny dokáží z dělnice, která se o královnu starala, královnu opětovně „udělat“. Jedná se o tropický druh z Jižní Ameriky. Není už ale tak plodná, oddálí tím zánik kolonie.
Krávy vyprodukují 30 % metanu na světě. Prděním. Dalo by se říct co krok, to prd. Veronika Šianská doplnila: Metan vzniká v bachoru a zhruba 95 procent ho zvíře vykrká, nikoliv vyprdí.
Komáři mají zuby a dokážou se v letu precizně vyhýbat kapkám deště. Ne, že by to spolu nějak souviselo.
Ústřice umí změnit své pohlaví. Lidé taky… jen k tomu potřebují plastickou chirurgii. Tu využívají často pornoherci, kteří si z estetických důvodů nechávají bělit řitní otvor. Ten totiž tmavne, jak stárneme. No, radši obraťme list… Všimli jste si, že tohle byly tři zajímavosti zamaskované do jedné?
Je vědecky dokázáno, že slepice byla dříve než vejce. Asi se prostě vyskytla.
Pavouci mají obvykle 8 očí, ale přesto nijak zvlášť dobře nevidí.
Kráva je schopná vyjít schody, ale není schopná je sejít. Dolů ji zkrátka nedostanete.
Lev žere jednou za tři až čtyři dny. Zato se pak solidně napráská.
Žraloci mají horní i dolní víčka, ale neumí mrkat.
Jediní tvorové, kteří se mohou spálit na sluníčku, jsou člověk a prase. To bude znamení.
Největší penis v poměru ke své velikosti má korýš. Za to opice mají jen takové malé roztomilé centimetrové fazolky. Jinak opičky Makakové v Japonsku škemrají od lidí peníze a ty pak vhazují do automatů na cukrovinky. Tyhle opice si také dělají pro zábavu sněhové koule. Úplně jako lidi.
Na severním pólu nejsou žádní tučňáci. Nevěříte? Tak věřte.
Kočka má 32 svalů v každém uchu.
Někteří delfíni spí s jedním okem otevřeným. A poznají své kámoše i po dvaceti letech. Oslovují se jmény. Jejich komunikace sama o sobě je neuvěřitelně zajímavá. Zjistěte si o tom něco.
Sova má tři víčka. Také je to jediný pták, který při mrkání zavírá horní víčka. Všichni ostatní ptáci zvedají spodní. Zkuste si to představit na sobě. Prča, co?
Všichni termiti na světě váží 10x více než celé lidstvo.
Ústa medůzy jsou zároveň její anus. Někteří lidé, zdá se, trpí podobným problémem, soudě dle způsobu jejich vyjadřování. Mimochodem medůza je tvořena z 97 % vodou a kdybyste ji nechali na slunci, vypařila by se. Nezmarovitý polypovec Turritopsis nutricula (příbuzný medůzy) je nesmrtelný, neumírá přirozenou smrtí. Jako jediný tvor na světě.
Lední medvěd je schopen za jednu hodinu spořádat tolik jídla, jako je deset procent jeho hmotnosti. A má recht, zmrzlý lachtan se asi docela blbě kouše.
Šnek může přelézt přes žiletku, aniž by se poranil. Díky svému supróznímu slizu.
Pohlaví mláďat krokodýla určuje teplota hnízda a hloubka, v jaké jsou nakladena vajíčka. A aby se krokodýli ponořili, polykají kameny jako závaží. Tomáš S. poslal mailem upřesnění: krokodýli nepolykají kameny jako závaží, ale kvůli rozmělňování potravy (např. když slupne gazelu i s kostrou) a čištění trávícího ústrojí.
Slepice snese průměrně 300 vajec ročně. Čím je starší, tím více snáší.
Blecha dokáže skočit do vzdálenosti 150 – 350x větší, než je délka jejího těla. To je jako kdyby člověk přeskočil fotbalové hřiště.
Kůň ejakuluje po 14 vteřinách. Ale ta prasata… och…
Lev se může pářit až 50x denně. To je každou půlhodinu včetně noci. A není u toho zrovna tichý. Kdo bydlí u zoo, mohl by vyprávět…
Gorilla gorilla gorilla je vědecké značení gorily.
Samice myši může vyprodukovat až 100 mláďat ročně. Kudy chodí, tudy rodí.
Škorpion má až 12 očí.
Samice holuba neumí klást vajíčka sama, musí u toho vidět samečka. Lze ji však lehce obelhat zrcadlem.
Čokoláda může zabít psa, je pro něj jedovatá. Platí to i pro papoušky. Ne, papoušci nemůžou zabít psa. Čokoláda může zabít papoušky.
Jediný savec na světě, které neumí skákat, je slon. Nechce zbořit planetu. Přitom při chůzi se pohybuje téměř neslyšně, protože velmi lehce našlapuje jen na konečky prstů. Slon také denně spořádá potravu o 10 % hmotnosti svého těla. A s druhy se dorozumívá ultrazvukem infrazvukem (opravil Ondra).
Mládě chobotnice je při narození velké jako moucha. Mimochodem chobotnice má 3 srdce a dokáže měnit barvu i strukturu kůže. V testech se dokázala zbarvit i do šachovnice.
Lidské antikoncepční pilulky fungují i pro gorily. A také se tak používají.
Brouk Goliáš je velký jako vaše pěst. Při letu připomíná zvukem helikoptéru. Krásných obřích broučků však existuje víc.
Jehlice rohozobá má zelené kosti.
Tygři mají strakatou i kůži, nejen srst. K jídlu se dostanou jen jednou za osm dnů, protože 19 z 20 pokusů o úlovek selže. Když už kořist uloví, nažerou se k prasknutí (až 30 kg). Tygrů ussurijských už zbývá ve volné přírodě pouze dvě stě.
Netopýři při vylétávání z jeskyně vždy zatočí vlevo. Samci netopýrů mají také největší zastoupení homosexuality ze všech savců. Souvislost se zatáčením vlevo nikdo nezjišťoval.
Příroda
Každou vteřinu na obloze celého světa zazáří 100 blesků. To je permanentní a nekonečný přírodní ohňostroj. Vcelku efektní podívaná.
Typický blesk v bouřce trvá asi půl vteřiny a pohybuje se rychlostí až 150 000 km za vteřinu. A někdy může blesk „vystřelit“ i naopak – ze země (většinou z nějakého stožáru) směrem do mraků. Pan RNDr. Jacek Kerum poslal mailem doplnění: Podle výzkumu amerických meteorologů pomocí velmi rychloběžné kamery se blesky vyskytují 3x více ve směru G › C než C › G. Při silném dešti se blesky vyskytují i 50 km a více od jádra. Pokud se blesk vyskytne ve slohovité oblačnosti, může být i dále než 100 km od jádra. (G = povrch země, C = oblak)
Během jedné zimy napadne 1 000 000 000 000 000 000 000 000 sněhových vloček. Největší sněhová vločka měla 38 centimetrů milimetrů. Upřesnili Jirka, Tonda a Petr.
Na zemi existuje 1 200 000 druhů zvířat, 300 000 druhů rostlin a 100 000 jiných druhů. Denně jich vyhyne 50, každou půlhodinu jeden druh.
Horká voda zmrzne rychleji než studená.
Obrovská podzemní řeka se plaví v podzemí pod Nilem. Obsahuje šestkrát více vody, než největší světová řeka nad povrchem.
Na světě žije na každého člověka 200 milionů jedinců hmyzu.
Antarktický ledový plát je 3-4 km silný, rozkládá se přes 13 milionů čtverečních kilometrů a jeho teplota dosahuje až -70 stupňů Celsia.
Bambus roste rychlostí až 0,9 m za den. Toho se využívalo ve středověku jako forma mučení. Odsouzený se přivázal nad pevnou bambusovou větev a ta mu prorostla konečníkem až do žaludku. Fantazie lidem nikdy nechyběla.
Neexistuje žádné přirozeně modré jídlo. Ale čaj ze slézového květu čerstvě po zalití je krásně modrý. Za chvilku zezelená. Doplnila Daniela v komentářích. Mimochodem stále mi k tomuto bodu chodí maily s tím, že jsem zapomněl například na borůvky, lilek, apod. Ano, fialových jídel jsou mraky 😉
Jediné ovoce se semínky na povrchu je jahoda. Jahoda není plod. Plody jsou ta zrníčka – nažky, proto nejsou semínka na povrchu, ale jsou schované v nažce. To červené na jahodě je zdužnatělé květní lůžko. Doplnila Jana e-mailem.
Stín při zatmění cestuje rychlostí přes 1700 kilometrů za hodinu a na pólech dokonce rychlostí 8000 km/hod.
Zkuste dát do mikrovlnky hrozny. Explodují. Takže to radši nezkoušejte. Doplnila Zuzka Pajerová: Hrozny v mikrovlnce ne tak úplně vybuchují. Vytváří plasma a to nemusí nutně mikrovlnku zničit.
Největší mrazy na Zemi byly naměřeny 21. července 1983 v Antarktickém Vostoku. Solidních minus 89 stupňů Celsia. V takové kládě si už i Rusové zapínají horní knoflíky u košile.
V některých částech Chile nebyl nikdy zaznamenán déšť.
Zvuk se ve vodě šíří 4x rychleji než ve vzduchu, přes pevné látky ještě rychleji. Naopak v plynu se šíří pomaleji.
Jeden malý kousek brokolice obsahuje více vitaminu C než 200 jablek.
Rajče je ovoce. I když se o tom vědci dodnes dohadují.
Jablko, brambora a cibule chutnají stejně sladce, pokud si zacpete nos. Málokdo má odvahu to ověřit.
Citróny obsahují více cukru než jahody.
Strom olivovník se může dožít až 1500 let.
Na každého člověka usmrceného žralokem připadá 2 000 000 žraloků zabitých lidmi. Ze žraloků udělal člověk krvelačné zabijáky, přitom každý rok je zabito více lidí padajícím kokosovým ořechem než žralokem.
Více ananasu a banánů v jídelníčku muže dělá jeho sperma sladším. Tohle by stálo za negentlemantský komentář, ale bude lepší to taktně přejít.
Dub vytváří žaludy až po padesáti letech a dožívá se až 2000 let.
Jahody jsou členem rodu růží.
Ryzí zlato je tak měkké, že se dá tvarovat i rukama. Takové blatíčko.
Doteky a hlazení rostliny způsobují její rychlejší růst. Podle výzkumů také rostliny poznají přítomnost konkrétního člověka a pamatují si, jak se k nim dříve choval.
Existují červené banány.
Banánové stromy ve skutečnosti nejsou stromy, ale přerostlý druh byliny.
Lidské tělo
Blondýny mají většinou více vlasů než černovlásky. Říká se, že kde pánbůh přidal, musel zákonitě něco jiného ubrat. Pro brunety: přebarvením to nezměníte.
Celková plocha receptorů reagujících na pachy je u člověka 5 cm2, u psa 65 cm2 a u žraloka 155 cm2. Tohle je důvod, proč mají zvířata o tolik lepší čich.
Kopanec do varlat je bolest označená jako 9000 jednotek bolesti. Rovná se 160 porodům nebo zlomení 3200 kostí. Při pomyšlení, jak to vědci měřili, mě polévá studený pot.
Lidské oko váží 28 gramů.
Vědci zjistili, že člověk přesně v okamžiku smrti prokazatelně ztratí 21 gramů své hmotnosti. Je to duše? Nebo není?
Průměrný svobodný muž je o pár centimetrů nižší než průměrný ženatý.
Pokud dostanete strach, váš zrak se skokově zlepší.
Téměř polovina všech lidských kostí tvoří zápěstí a chodidla.
Pokud byste měli v ústech úplně sucho, nebyli byste schopni rozlišit žádnou chuť.
Alergií na vodu trpí okolo třiceti lidí na světě. Pokud se zpotí nebo rozpláčou, objeví se jim bolestivé vyrážky.
Ráno jsme vždy o 8 mm vyšší, ale v průběhu dne se zase „scvrkneme“ na původní výšku. Kosmonauti díky nulové gravitaci narostou o 4 centimetry. Při měsíční kulminaci vlivem gravitace také o něco více vážíme. Stejný jev ovlivňuje výši hladiny světových moří – na volném moři je to cca 0,8 metru, v zálivu Fundy v Kanadě až 20 metrů.
Mozek novorozence vyroste během prvního roku života na trojnásobek. Mozek je rozdělen na dvě polokoule hemisféry, z nichž levá řídí pravou stranu těla a pravá řídí levou.
Když zkusíte odříkat abecedu bez pohybu rtů a jazyka, všechna písmena budou znít stejně. Je vědecky dokázáno, že máte právě nutkání si to vyzkoušet.
Naše oči jsou od narození stále stejně velké, ale nos a uši rostou až do smrti (uši v průměru o 0,24 cm ročně). Mrkněte na fotky velmi starých lidí. Ta ušiska…
Člověk má na hlavě průměrně sto tisíc vlasů. Každý vlas vyroste okolo 13 cm za rok.
Existuje více než 1000 slov označujících ženské rozmnožovací orgány. V Česku se z nějakého důvodu obvykle používá jen jedno.
Člověk má v šedesáti letech už jen polovinu chuťových buněk.
Existují fobie (patologický strach) z vědců, vlastní osoby, klaunů, vlasů, mostů, chůze, sňatku, jídla, některých čísel, papeže, knih, Francouzů či světla.
Lidský plod získává otisky prstů už po třech měsících.
Průměrná délka života lidského vlasu je 3 – 7 let.
Popel spáleného člověka váží 4 kilogramy. Šrouby v kolenu se do toho nepočítají.
Bílé krvinky žijí asi tři dny, červené čtvrt roku.
Žádný zdravý muž ráno nevstává sám. Po probuzení totiž obvykle muži mívají erekci. Průměrný muž má 11 erekcí v průběhu dne a 9 v noci.
Smích je mnohem méně namáhavý než mračení. Když se kaboníme, musíme zapojit 43 svalů. Úsměv zaměstná jen 14 svalů. Jedno zamračení nás tedy stojí tolik úsilí jako tři úsměvy. A to se zkrátka nevyplatí. Jan Werich to shrnul: smích je svátkem obličeje.
V průběhu života člověka naroste asi 760 kilometrů vlasů.
Jedna spermie obsahuje 37,5 MB dat. Pri při ejakulaci se uvolní asi 2,25 ml spermatu. Datová propustnost mužského penisu je tedy 1688 Terabajtů za sekundu. Ženské vajíčko je pak schopno odolávat DDoS útokům o objemu přes 1,5 Petabajtů za vteřinu a přitom propustí jediný datový paket. Je tedy nejvýkonnější hardwarový firewall na světě. Ale tenhle jeden paket shodí celý systém na 9 měsíců.
Stále vidíte svůj nos, ale váš mozek to automaticky ignoruje.
Lidé s modrýma očima jsou citlivější k bolesti.
Když budete jíst opravdu hodně mrkve, zoranžovíte.
Flusance plné slizu letí při kýchnutí rychlostí 160 kilometrů za hodinu.
Kost je pětkrát pevnější než ocel. Stehenní kost je pevnější než beton.
Člověk zemře dříve na nedostatek spánku než na nedostatek potravy. Smrt únavou nastává po deseti dnech bez odpočinku, na vyhladovění zemřeme až po pěti týdnech.
Pokud oslepnete na jedno oko, ztratíte pětinu rozhledu, ale přijdete o celou prostorovou vnímavost.
Během čtení této věty vám odumřelo a zároveň bylo nahrazeno 50 000 buněk.
Nemůžeme snít o cizích lidech. Lidé, kteří se objevují ve snech, jsou skuteční a někdy jsme je potkali nebo zahlédli.
Člověk je býložravec.
Jeden člověk z dvaceti má žebro navíc. A nejspíš to nikdy nezjistí. Radši si je hned přepočítejte, měli byste nahmatat 12 párů.
V těle dospělého člověka je asi 75 kilometrů nervů.
Nejhlasitější lidské říhnutí dosáhlo hlasitosti 118 decibelů. Stejný kravál dělá motorová pila. Zkuste si toho chlapíka představit… chlupatý řidič náklaďáku…
Člověk se narodí s 300 kostmi v těle, v dospělosti jich však máme už jen 206. Některé srostou. Jediná kost, která je plně vyvinutá už při narození, je v uchu.
Pravá plíce člověka je větší než levá. A celkový povrch lidských plic je asi 100 m2.
Dlaně a chodidla se nikdy neopálí a nikdy na nich nerostou chlupy. Ještě že tak, zamotávaly by se pod myš u PC a do řetězu u kola.
Dětem zuby ve skutečnosti nerostou, jen se prořezávají dásněmi. Všech 20 mléčných i 32 druhých zubů máme uložených v lebce už při narození. A zubní sklovina je nejtvrdší látka v lidském těle.
Člověk je jediný živý tvor, který produkuje slzy z emocionálního důvodu.
Každý úder srdce má takovou sílu, že by vás o kousek zvedl, kdybyste si na srdce stoupli. Za celý život by vás srdce vyneslo až na měsíc.
Nejsilnější sval v těle je… jazyk. Tedy většina informací to takhle říká. Ve skutečnosti je nejsilnější čtyřhlavý stehenní a velký hýžďový sval a jazyk je skupina osmi svalů.
Lidské oko reaguje jako první na žlutou barvu. Už víte, proč jsou taxíky nabarveny na žluto?
Při kýchání se zastaví všechny tělesné funkce včetně srdce. Pokud během kýchnutí necháte otevřené oči, mohou být vytlačeny ven z ďůlků. Ta druhá věta je oblíbený mýtus. Ale když kýchnete pořádně, můžete si zlomit žebro.
Děti rostou na jaře rychleji než v jiná roční období.
Nemůžete polechtat sami sebe.
Zuby začínají růst 6 měsíců před porodem. Nejspíš jako pojistka, kdyby konvenční porod selhal.
Praváci obvykle žvýkají na pravé straně, leváci na levé.
Když s si s někým při chůzi povídáte, po chvíli se vám synchronizují kroky.
Lidé s tmavší pletí mají méně vrásek.
4 z 5 lidí, kteří se dožijí 100 let, jsou ženy.
Nejmenší buňka v lidském těle je spermie. Největší buňka je ženské vajíčko. Teď už víte, jak vzniklo pořekadlo „protiklady se přitahují“.
Němečtí vědci zjistili, že hledět na ženská prsa po dobu 10 minut denně je zdravější, než chodit do posilovny. S tím lze jedině souhlasit. Mimochodem většina žen má o něco větší levé ňadro než pravé.
Zívání trvá obvykle šest vteřin. A pokud pozorujete zívajícího člověka, obvykle začnete zívat také. Dokonce i zvířata se mohou takto „nakazit“ zíváním.
Pokud se narodí dvojčata, je velká pravděpodobnost, že jedno bude levák. Pravákům rostou nehty rychleji na pravé ruce, u leváků naopak.
Po minutě pobytu ve tmě se zvýší citlivost vašeho zraku 10 krát, za 20 minut 6 000 krát.
Jakmile člověk dosáhne věku 35 let, začne ztrácet 7000 mozkových buněk denně.
Lidská hlava zůstává při vědomí cca 15 – 20 vteřin po popravě. Vědci to zjistili tím, že se dohodli s popravovanými, aby co nejdéle mrkali. A ti mrkali jako blázen.
V dávných dobách měli všichni lidé hnědé oči. Modrá barva očí je v podstatě mutace.
Muži, kteří masturbují více než 5x týdně, mají mnohem menší pravděpodobnost rakoviny prostaty. A orgasmus nejméně 3x týdně snižuje pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby o polovinu. Prevence je základ. Ale pozor, v Indonézii je za onanii trest smrti.
Vlasy a nehty rostou i po smrti. Tedy zdánlivě. Ve skutečnosti je to optický klam, kdy se jen smrskává kůže. Doplnila Nikča v komentářích.
Člověk shodí za rok přibližně 2 kg odlupující se kůže. Humus. Neskutečný humus.
Společnost & Technika
Průměrný člověk se zasměje 5 – 15x denně. Také se vám zdá, že je to nějak málo?
Za druhé světové války stavěli Němci falešné letiště ze dřeva jako cíle pro britské bombardéry. A čekali. A čekali. Jednoho dne na takové letiště skutečně Britové shodili bombu. Ta bomba byla dřevěná. Britský smysl pro humor byl vždy na úrovni. Nebo ne? (upozornění poslal Pavel Hertl)
Při porodu v Africe zemře každá 16. rodící žena. Evropanky jsou v klidu, porod nepřežije jedna z 1400.
V 19. století se využívaly miliony lidských mumií jako palivo do lokomotiv. Kde nebylo dřevo a uhlí, přišly vhod vyschlé mrtvoly, těch je pořád dost.
Lidé s nízkým sebevědomím kritizují druhé o 80 % častěji, aby se cítili chytřejší.
Elektrické křeslo vymyslel zubař.
Tour de France 2005 vyhrál jezdec, který skončil na 23. místě. Všichni před ním byli diskvalifikováni za doping. Bylo to trošku jinak, toto klání bylo nakonec vyhodnoceno jako závod bez vítěze. Během soutěže bylo provedeno 143 testů moči a 21 testů krve. Všechny byly negativní. Na podvody se přišlo až zpětně a díky tomu byly výsledky dodatečně upraveny. Doplnění poslal maverick v komentářích.
Boeing 747 se skládá ze 6 milionu součástek od 800 různých výrobců, polovina jsou nýty. Obsahuje 274 km kabelů, 8 km potrubí, 66 tun hliníku a 18 pneumatik. Vrchol ocasu je 20 metrů nad zemí – jako šestipatrová budova. Jedno křídlo váží 13 tun; o rozloze 525 m2. Na výrobě se podílelo 75 tisíc inženýrů. Dolet je přes 13 tisíc km. Při mezinárodním letu se na palubě přepravuje přes 6 tun jídla pro cestující. Stroj může natankovat téměř čtvrt milionu litrů paliva. Spotřeba je okolo 1000 litrů na 100 km (tank má spotřebu 400 – 800 l / 100 km).
Výrobní cena iPhone je přibližně třetinová oproti prodejní. Málokdo vás natáhne tak jako Apple.
Čínský znak pro slovo „potíže“ je zobrazován jako dvě ženy pod jednou střechou. Trefné.
Dle českého zákona mohou patnáctiletí souložit, ale nesmějí se dívat na porno.
V reklamě na pivo se k dosažení krásné pěny používají mycí prostředky.
Pokud vyrazíte letadlem z Tokia do Honolulu v 7:00 ráno, dorazíte 19:45 předchozího dne. A když pojedete vlakem z Moskvy do Vladivostoku, během cesty si přetočíte hodinky 7x, Transsibiřská magistrála totiž prochází osmi časovými pásmy. Jedná se o nejdelší železniční trať, je dlouhá 9288 kilometrů.
Třetina veškeré prodané zmrzliny má vanilkovou příchuť.
Průměrný fotbalista nalítá 11 kilometrů za zápas.
Pochybujete o sobě někdy? Už nemusíte, uvědomte si, že na začátku jste byli ten nejlepší z mnoha desítek milionů.
Při sexu mluví sprostě více žen než mužů. Zajímavost je vlastně už to, že někdo mluví sprostě při sexu. A tři procenta žen myslí při sexu na úklid.
Největší pojmenované číslo má název tsentilon. Vypadá takhle: 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000. Pokud jste to dočetli až sem a jste opravdoví drsňáci, spočítejte počet nul a někde se tím pochlubte!
Při psaní na počítači provádíme 56 % práce levou rukou.
Jediné zaměstnání na světě, ve kterém jsou v průměru placeny lépe ženy než muži, je hádejte co. Samozřejmě. Porno.
Pokud se vám někdo bez mrknutí dívá přímo do očí déle než 6 vteřin, chce se s vámi vyspat nebo vás zcela vážně zabít.
Nejbohatší zemí na světě je pidistáteček Lucembursko (půl milionu obyvatel) se svým HDP téměř tři čtvrtě milionu Kč na hlavu. ČR se motá okolo třicáté příčky, což také není vůbec špatné. Patříme totiž mezi pětinu nejbohatších lidí na světě.
Stoletá válka trvala 116 let.
Většina lidí holt netuší, že se v tomto významu nepíše „hold“. Ani procenta většina z nás neumí psát správně. 5 % = pět procent. 5% = pětiprocentní. Čárku ve slově výjimečný dělá většina lidí nad chybným písmenem. Téměř nikdo neumí napsat správně datum, tedy s mezerami za tečkami (správně je např. 7. 3. 1983). Dokonce i marketingoví odborníci mnohdy neví, že oslovování stylem „pane Novák“ je faux pas. Správný tvar je „pane Nováku“. A slovo „neví“ v předchozí větě je taky blbě. Helena Zemanová správně upozornila, že tam patří „nevědí“. Thomas Orlita doplnil mailem: „když už řešíš takové věci, nezapomeň na „uvozovky“, pomlčky, spojovníky a třeba na to, že se píše 6× a ne 6x.“ Má recht.
Lidé mnohem pravděpodobněji vrátí ztracenou peněženku, pokud uvnitř najdou fotografii dítěte.
Společnost Sony se původně jmenovala Totsuko, jméno bylo změněno kvůli Američanům, kteří měli s vyslovováním problém.
První vozy Lamborghini byly traktory. Dělají se dodnes pod značkou Fiat. A nejsou špatné. Zkladatel firmy Ferrucio Lamborghini musel výrobu traktorů prodat z důvodu velmi špatných finančních výsledků celé firmy. Ta se nakonec oklepala, ale skončila pod novým majitelem – Audi. A tu zase vlastní Volkswagen. Pod Volkswagen mimochodem spadá taky Škoda, Seat, Bugatti, Scania, Bentley a přímý konkurent pro Lamborghini – Porsche.
New York se vzdaluje od Londýna o 2,5 centimetru ročně.
Sanyo v čínštině znamená Tři oceány, Mitsubishi Tři diamanty (jsou zobrazeny i v logu). Hitachi znamená v japonštině Svítání. Subaru je jméno hvězdokupy (také zobrazeno v logu). Daewoo znamená v korejštině Velký vesmír. Canon je pojmenován na počest boha Kwanon. Nintendo je složeno z japonských znaků „Nin-ten-to“, což znamená Nebe požehná tvrdé práci. Značka Google označuje číslo jedna se sto nulami – přesněji Googolplex. Číslo označené jako Googolduplex je 1 následovaná googolplexem nul. Toto číslo tak velké, že ho nejsme ve standardní formě ani schopni napsat. Kdybychom se o tom pokusili, trvalo by nám to mnohem déle než je trvání vesmíru. Doplnil Michal mailem.
Průměrný člověk si za svůj život 4000 x zasouloží a nabrečí 52 litrů slz. Někdo tady musí pořádně zvedat průměr…
Černá skřínka v letadlech je oranžové barvy. A i když je po letecké havárii nalezena nepoškozená, většinou k objasnění moc nepomůže.
Henry Ford vybral černou barvu pro automobil modelu T, protože černá usychala nejrychleji.
Zubní kartáčky se používají až od roku 1780. Toaletní papír je z podobného období. Před tím si lidé čistili zadek slupkami ovoce.
Ženy si vytrhávají obočí a pak si ho na stejné místo znovu namalují. Vůbec jim to nepřijde divné.
V systému Windows nelze vytvořit složky s názvem PRN, AUX, NUL, COM1 a COM2. Zkuste to. Fakt nejde, co?
V 19. století byl vibrátor využíván k utišení ženské hysterie. Lidé už tehdy seznali, že některé problémy se běžným způsobem řešit nedají.
Stálo 7 milionů dolarů vyrobit Titanic a 200 milionů natočit o něm film.
Pokud byste vypálili všechna data internetu na fyzické nosiče, zabralo by to 500 000 000 000 DVD. Nebo 3 DVD bez porna. No dobře, tohle je kec.
Nejdelší slovo na světě je Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Označuje kopec na Novém Zélandu. Jen si to zkuste vyslovit…
Až do roku 1660 měly hodiny pouze jednu ručičku.
U pánské košile jsou knoflíky přišité vpravo, zatímco u dámské vlevo. Proboha proč? Vysvětlení poslal mailem Martin Kumpošt. „Když jde gentleman správně s dámou, ta má jít vždy po jeho pravé straně. A když má ona dámskou košili, je mezi lemy vidět část pravého ňadra (a taky podprsenku). Všiml jste si toho? Je to příjemné a pánská je naopak, aby se odlišila od dámské (a dámy zase mohou pozorovat chlupatou mužnou hruď). Takže spokojenost na obou stranách! A je to chytře vymyšleno pro potěchu oka.“ Krásné!
Víte, co nejvíce zatěžuje celosvětové lesy? Noviny. Jejich vydávání v elektronické podobě by významně snížilo spotřebu dřeva. Denně je vykáceno neuvěřitelných 3,5 milionu hektarů lesů. Jejich obnova však trvá mnohonásobně déle.
I vy jste byli nejmladší člověk na světě.
Nejoblíbenější barva zubního kartáčku je modrá.
Když ve službě Google obrázky vyhledáte „241543903“, zobrazí se vám hromada fotek lidí s hlavou v mrazáku. Asi magické číslo.
Běžná mikrovlnka či myčka spotřebuje více elektřiny na zobrazení digitálních hodin, než na samotný provoz.
Ženy mají o 77 % větší pravděpodobnost, že přežijí autonehodu. Airbagy zabijí jednoho člověka na každých 22 zachráněných.
Průměrný člověk stráví během života dva týdny čekáním před semaforem, čtyři roky cestováním v autě a nachodí solidních 100 000 km.
Každý rok zemřou tři lidé při zkoušení jazykem, zda funguje 9V baterie.
Facebook způsobuje mnohem více rozpadů vztahů než jejich vybudování. Jedna třetina žádostí o rozvod v roce 2011 obsahovala slovo Facebook.
Průměrná světová plodnost je 2,59 dětí na jednu ženu. V ČR je to 1,4 dítěte na ženu, v nerozvinutých zemích i více než 6 dětí na ženu. K zachování populace je potřeba 2,1 potomků na jednu ženu. Za několik desítek let tedy bude v ČR většina obyvatel tvořena hádejtekým.
Na hasičské stanici v americkém městečku Livermore svítí 60 wattová žárovka nepřetržitě už přes 110 let. A nevypadá, že by se chystala vypovědět službu.
Světová populace v roce 5000 před naším letopočtem čítala 5 milionů lidí. Na počátku druhého tisíciletí už nás bylo 400 milionů, v roce 1999 pak 6 miliard a v současnosti (2013) 7 miliard. Současným tempem nárůstu populace bude za 300 let na světě 134 miliard lidí, což mimochodem znamená naprostou a totální destrukci naší planety.
Průměrný člověk navštíví toaletu sedmkrát denně. Zase někdo zvedá průměr!
Šukačka, Sračkov, Hrob, Onen svět, to jsou názvy některých českých obcí. Píčov, Mrdákov a Hovnov už byly pro jistotu přejmenovány. V Rakousku najdete vesničku Fucking. Okolo její značky obvykle zahlédnete turisty s foťákem. Ctibor mailem upozornil, že vesnice Fucking byla od 1. 1. 2021 přejmenována na Fugging, právě kvůli těm turistům s foťáky 🙂
Písek v přesýpacích hodinách se sype rychleji v chladu než v teple. U náramkových hodinek to moc nefunguje.
Šroubovák byl vynalezen dříve než šroub.
Můžete nenávidět člověka jen ze tří důvodů. 1. Chcete být jako on. 2. Vnímáte ho jako hrozbu. 3. Nenávidíte sebe.
Právě souloží přes 160 tisíc lidí. Čtvrtina z nich podvádí svého partnera.
Pyramidy v Gíze stavělo osmedesát let skoro 30 000 dělníků. Dodnes nevíme, jak to bez dnešních technologií dokázali. Byl by to problém i se současnou moderní technikou.
K vypěstování 1 kg brambor se spotřebuje 100 litrů vody. K vypěstování 1 kg rýže se spotřebuje 4000 litrů vody. K výrobě 1 kg hovězího masa se spotřebuje 13000 litrů vody. To není překlep. Třináct tisíc litrů vody na kilo masa.
Většina lidí někdy zkusí zavřít ledničku tak, aby bylo vidět zhasnutí světla uvnitř. Když vytáhnete mikrovlnku ze zásuvky těsně před tím, než cinkne, můžete se cítit jako James Bond nebo MacGyver, který zneškodní bombu přesně v okamžiku, když na displeji svítí poslední vteřina.
Ženy pláčou průměrně 50x za rok. Muži pětkrát.
Jen jedno písmeno se vůbec nenachází v periodické tabulce prvků. Je to písmeno J. Chybí také Q, které však obsahují některé dočasné názvy prvků, jako například ununquadium. Doplnila mailem Milena. A Miloš upřesnil: to ovšem neplatí pro její vydání v češtině.
Během první světové války tvořili civilisté 10 % obětí. Ve druhé světové válce to bylo 50 %. Ve válce ve Vietnamu 70 %. Ve válce v Iráku více než 90 %. Kvůli pár mocichtivým pošukům.
Člověk zhlédne v různých formách 3000 reklam denně. Šílené číslo. A stále se zvyšuje.
Je větší pravděpodobnost, že vás zavraždí člen vaší rodiny než sériový vrah.
Nevíme, kdo vynalezl požární hydrant, protože záznam patentového úřadu shořel při požáru celé budovy. A tak vznikl černý humor…
Ve většině reklam ukazují hodinky čas 10:10, protože to vypadá jako úsměv.
Balená voda v obchodech je ve skutečnosti voda z kohoutku.
45,2 % lidí čůrá ve sprše a 14 % lidí jí meloun s peckami. A to ještě spousta tázaných na první otázku nepřiznala barvu. A 28,1 % lidí čůrá při plavání v bazénu. A ostatní se v tom hezky čachtají.
Istanbul je jediné město na světě rozprostírající se přes dva kontinenty.
Pyramidy byly původně bílé jako sníh.
Řeka Tonlé Sap v Kambodži teče půl roku na sever a půl roku na jih.
Když člověk lže, obvykle se dívá nahoru a doleva. Neverbální komunikace je úžasná věc, když o ní něco víte.
Běžná tužka vystačí pro nakreslení čáry dlouhé 56 kilometrů.
Vystřelený hokejový puk letí rychlostí až 175 kilometrů za hodinu. Přesto hokejisté až na výjimky nechávají půlku obličeje nechráněnou. Původně se puk vyráběl ze zmrzlého kravského bobku. Dostat ránu tímhle je možná horší než klasickým pryžovým pukem.
Většina rtěnek obsahuje rybí šupiny.
Ve středověkém Japonsku bylo běžné se na potvrzení domluvy současně vyčůrat a při tom zkřížit proud moči. A neptejte se, zda se to týká i žen.
Žádný kus papíru nelze složit na polovinu více než 7 krát. Nevěříte? Vyzkoušejte! Tip: s parním válcem to možná dokážete. Kdyby bylo možné přeložit papír 50x, jeho tloušťka by dosahovala 3/4 vzdálenosti ke slunci.
Více lidí za rok je zabito osly než při leteckých haváriích.
Meteor poškodil v historii jen jeden satelit, a to v roce 1993.
V Číně mluví anglicky více lidí než v USA.
Nejnebezpečnější zaměstnání je rybář.
Své narozeniny slavíte společně s dalšími 19 miliony lidí.
Egyptský faraón Ramses II zplodil 156 dětí. Kaňour!
Vylodění stovek vojáků ve filmu Krvavá Omaha natočili jen tři lidé.
Čím více se člověk snaží dostat z tekutého písku, tím rychleji klesá. Pokud zůstane v klidu, bude v podstatě plavat, protože hustota těla je menší než hustota písku.
V roce 1961 italský umělec Piero Manzoni posbíral výkaly do plechovky, kterou podepsal a prodal jako umění. Chytrý byznys.
70 % chudých lidí jsou ženy.
Průměrné čtyřleté dítě položí 400 otázek denně. A pak že „mateřská dovolená“.
Člověk trpící nemocí prosopagnosie nerozeznává lidi podle tváře. V nejtěžší formě nemoci nerozezná ani sám sebe v zrcadle.
V Albánii a některých dalších státech znamená kývání hlavou „ne“ a otáčení hlavou „ano“. Dejte si majzla, až tam pojedete.
Na každém kontinentu je město s názvem Řím.
Na stole, kam pokládáte ruce, je 10 milionů bakterií. Víc než v záchodové míse.
První doména na internetu byla symbolics.com, registrovaná v roce 1985.
Zapalovač byl vynalezen dříve než sirka.
Největší počet narozených dětí je připisován ženě ruského rolníka. Porodila jich 69. Chuděra.
Ženy stráví na toaletě 3x více času než muži.
Ženské srdce buší rychleji než mužské.
Nemůžete si olíznout svůj loket. A není možné mluvit při nadechování nosem.
90 % lidí si po přečtení předchozí informace zkusí olíznout loket. Pokud nejste mezi nimi, přesťaňte číst a zkuste to taky.
Matka Adolfa Hitlera vážně uvažovala o potratu, ale její lékař jí to snaživě rozmluvil.
Lidé čtou z obrazovky o 25 % pomaleji než z papíru.
Většina lidí se bojí pavouků více než smrti.
Můžete poslat pohlednici z pekla. Na Kajmanských ostrovech existuje městečko Hell s vlastní poštou.
Hurikán uvolní za deset minut více energie než všechny atomové bomby na světě dohromady. Nejsilnější zbraň, která byla v historii odpálena, sovětská Car bomba, měla energii 60 milionů tun TNT, její tlaková vlna oběhla Zemi 3x, vychýlila zemskou osu, způsobila zemětřesení, světlo z jejího výbuchu bylo vidět na většině severní polokoule a hřib byl vysoký 60 km. Doplnil Pavel Marek.
Je vědecky prokázáno, že čím méně člověk ví, tím více si myslí, že ví.
Nejdelší české slovo složené pouze ze souhlásek je zcvrnkls čtvrthrst čtvrtsmršť.
Člověk si prdne v průměru 14x denně. Doktoři nikdy neříkají „prdět“, ale „pouštět větry“ nebo „trpět nadýmavostí“. Zbytečně se stydí – jeden indiánský kmen v Jižní Americe používá prd jako pozdrav.
Když už jsme u lékařů, většina z nich tvrdí, že neexistuje zdravý člověk, jen špatně diagnostikovaný pacient.
Slova debil, imbecil a idiot nejsou totéž. Nejnižší úroveň inteligence má idiot, pak imbecil a následně debil. Oproti tomu vrány jsou velmi inteligentní. Kromě toho, že umí používat nástroje na rozbíjení ořechů, dělají i žerty a navzájem se zkouší nachytat.
Člověk sní za život nevědomky průměrně 70 kusů hmyzu a 10 pavouků, obykle během spánku. Bílkoviny…
93 % pohlednic kupují ženy.
Množství spermií dnešního průměrného muže je o 66 % nižší než u mužů před třiceti lety. Průměrní muži nejspíš nežijí v Africe a Indii.
Formule 1 má při rychlosti 200 km za hodinu takový přítlak, že by mohla jet po stropě tunelu.
Michael Jordan dostal od Nike více peněz než všichni ostatní zaměstnanci Nike dohromady. Neříkejte to lidem, co pro Nike pracují.
Havajská abeceda má jen 12 písmen.
Přes 90 % nemocí je způsobeno stresem. Už víte, proč bylo lidstvo před pár desetiletími o tolik zdravější a vlastně i šťastnější?
Děti se smějí průměrně 400x denně. Dospělí pouze 15x denně. Taky těm prckům zase závidíte?
Arabské číslice nevymysleli Arabové, ale obyvatelé Indie a Hinduisté.
Pokud socha koně s osobou má obě přední nohy ve vzduchu, člověk zemřel v bitvě. V případě, že má kůň jednu přední nohu ve vzduchu, člověk zemřel v důsledku zranění v boji. Pokud má kůň obě nohy na zemi, člověk zemřel přirozeně. Je to zvláštní pravidlo, ale platí téměř bez výjimky.
Všechny děti jsou po narození barvoslepé. Pěti procentům lidí to v nějaké formě zůstane až do smrti.
Tři nejbohatší lidé na světě mají větší majetek než 50 nejchudších zemí.
Perla se rozpustí v octě.
Okolo 13 % lidí jsou leváci.
Hitler i Napoleon měli pouze jedno varle. Evidentně to nebyl jediný jejich hendikep.
Při spánku spálíte více kalorií než při sledování televize.
Barvy žlutá, oranžová a červená jsou používány restauracemi, protože podporují chuť k jídlu.
Blesky každý rok zraní čtvrt milionu lidí, desetina z nich zásah nepřežije. Muži mají 4x větší pravděpodobnost, že budou zasaženi bleskem, než ženy. Chcete-li toto riziko minimalizovat, nikdy se nerouhejte v bouřce v brnění na kopci.
A když už je řeč o bouřce, jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.
Pro tvorbu jedné sklenice pomerančového džusu se spotřebuje 50 sklenic vody na vypěstování pomerančů.
Ženy mrkají 2x častěji než muži.
111111111 x 111111111 = 12345678987654321. Tohle si můžete lehce zapamatovat a pak machrovat u oběda.
Ženy toho namluví 3x více než muži (7500 slov vs 2500 slov denně). O tom snad nikdo nepochybuje.
Na veřejných záchodcích je nejčistší (nejméně používaná) první kabinka, protože si všichni myslí opak a navštěvují jinou.
Nejoblíbenější barva auta je stříbrná. Nejbezpečnější jsou červené vozy.
Thomas Edison, vynálezce žárovky, měl panický strach ze tmy.
„Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo.“ je gramaticky správná věta v angličtině. Znamená „Bizoni z Buffala, kteří jsou zastrašováni jinými bizony z Buffala, také zastrašují bizony z Buffala.“
Rodiče Alberta Einsteina se obávali, že je mentálně zaostalý, protože mu trvalo velmi dlouho, než se naučil mluvit.
Chcete-li prodat dům, natřete ho žlutou barvou, zvýšíte šanci na jeho prodej.
Denně proběhne přibližně 100 milionů sexuálních styků. Moc? Málo? Akorát? Těžko říct…
Točitá schodiště hradů jsou stavěna ve směru hodinových ručiček, protože rytíři bývali praváci. Při obraně hradu tak byli zvýhodněni proti útočníkům, kteří při dobývání hradu přes schodiště nemohli používat pravou ruku s mečem.
Každou vteřinu se narodí tři děti. Teď. Teď. A další! Opravil Ota.
Název každého kontinentu začíná a končí stejným písmenem. AfricA, EuropE, AsiA, AntarkticA, AmerikA, AustraliA.
Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu, nikdy netelefonoval své ženě nebo matce. Obě byly hluché.
Poslech hudby zlepšuje trávení i výkonnost při práci.
Jen každé dvacáté dítě se narodí v předpokládaném termínu. Někdy to vypadá, že podobnou úspěšnost má předpověď počasí. Jistá Emily Scrughamová porodila všechny čtyři své děti 12. ledna, každé v jiném roce a všechny samozřejmě v neplánovaném termínu.
První Olympijské hry měly pouze jednu disciplínu – běh.
Nejoblíbenější ženské jméno je Anna. Jmenuje se tak 100 milionů žen. Nejčastější příjmení je Chang. A nejčastější jméno vůbec? Mohammed. Tohle nedopadne dobře…
Ve starověkém Egyptě si kněží vytrhávali všechny vlasy i chlupy, včetně obočí a řas. O důvodech raději nespekulujme.
Požár se šíří rychleji do kopce než z kopce.
Cleopatra se vdala za své dva bratry.
Každý druhý americký student počítá s tím, že bude ve čtyřiceti milionářem.
V Singaporu je nelegální prodávat nebo dokonce vlastnit žvýkačku.
Praváci žijí průměrně o devět let déle než leváci.
Olympiáda v roce 1912 byla poslední Olympiádou, na které byly zlaté medaile skutečně ze zlata.
Letadlo je nejbezpečnější způsob cestování na světě. Většina lidí si myslí opak.
Pouze jeden člověk ze tří si umývá ruce po vykonání potřeby na WC.
Na jedno vydání novin The New York Times musí být pokáceno 63 000 stromů.
Lidé v domácnostech s nízkými příjmy stráví o 50 % více času hraním videoher než lidé v domácnostech s vysokými příjmy. A jedna z pěti žen ukončí vztah proto, že její protějšek tráví příliš mnoho času u videoher. Přitom laparoskopičtí chirurgové, kteří hrají aspoň tři hodiny týdně videohry, dělají o 37 % méně chyb než lékaři, kteří videohry vůbec nehráli. Taky je dokázáno, že chirurgové poslouchající hudbu během operace mají lepší výsledky než ti, co operují potichu. Až vám budou operovat slepáka, vemte Mudrovi rádio.
Podle průzkumů si vykouřením jedné cigarety zkrátíte život průměrně o 11 minut. Stojí to za to?
Míček používaný v nejvyšší baseballové lize má životnost pouze 7 odpalů.
Před tím, než fotbaloví rozhodčí začali v roce 1878 používat píšťalky, spoléhali se na mávání bílým kapesníkem. Ne, nesmrkali do něj.
Antikoncepční pilulky „den poté“ nefungují u obézních žen.
Když se zamilujete, ztratíte průměrně dva přátele.
Většina sériových vrahů se narodila v listopadu.
Když sníte hodně jídla, otupíte svůj sluch.
Pokud dostatečně dlouho předstíráte smích, začnete se smát opravdově.
Červené oblečení vás udělá sexuálně atraktivnějšími. Už přemýšlíte, zda máte v šatníku červenou košili na zítřek?
Masáž zad a myšlenky na sex jsou dva způsoby, jak se bránit nutkání jít čůrat.
Průměrná doba usínání je sedm minut. Myšlení na budoucnost usínání prodlužuje, myšlenky na minulost ho naopak urychlují. Už nemusíte počítat ovečky.
V roce 2020 budou deprese jedna z nejčastějších příčin smrti.
Člověk může přežít bez žaludku, sleziny, 75 % jater, 80 % střev, ledviny, plíce a bez všech orgánů v pánevní oblasti. Ale s těmi posledně jmenovanými je člověku tak nějak líp.
Dvě třetiny žen jsou hezčí z dálky. U mužů to procento bude nejspíš trojčíselné.
Každých 60 vteřin uplyne v Africe jedna minuta.
Vnitřek našeho žaludku rozkládá sám sebe díky kyselinám v něm se vyskytujícím. Proto se vnitřní stěny žaludku obnovují každé tři dny. Průběžně, ne najednou! Jste si hned představili, jak se svlíká had z kůže, co?
Léky na předpis zabijí ročně více lidí než heroin a kokain dohromady. Tabák zabije v USA více lidí než alkohol, kokain, heroin, vraždy, sebevraždy, dopravní nehody, AIDS a oheň dohromady.
Orgamus vás zbaví škytavky. Kdo by ale v záchvatu škytání honem souložil nebo masturboval, že…
Fransouzský polibek se ve Francii nazývá Anglický polibek.
Dildo bylo vynalezeno o 15 000 let dříve než kolo. Priority lidstva nikdy nebyly logičtější.
Město s největší kriminalitou na obyvatele je Vatikán. Jak symbolické!
Nejčastější příčinou rozvodu je svatba. Doplnil Jiří.
Kostarika nemá od roku 1949 vlastní armádu. Zajímavost zaslal mailem Kvidoland.
Vesmír
Všechny planety v našem solárním systému se otáčejí proti směru hodinových ručiček. Jen Venuše se otáčí naopak. A taky Uran. Doplnil Dyno mailem.
Kdyby se Země točila kolem své osy v opačném směru, rok by byl o dva dny kratší delší. Opravil Tonda v komentářích.
Když se podíváme na nejvzdálenější z viditelných hvězd, díváme se na obraz, který se stal před čtyřmi miliardami let. Nejvzdálenější pozorovatelný objekt je starý vzdálený více než 13 miliard světelných let. (doplnili Tomáš Kroupa a Dušan Kovačka)
Vesmír obsahuje nejméně 50000000000 galaxií. Každá galaxie obsahuje okolo 300000000000 hvězd. Okolo každé hvězdy se motají planety podobné naší. Opravdu si ještě myslíte, že jsme ve vesmíru sami?
Den na Marsu trvá 24 hodin a 37 minut (na Zemi 23 hodin a 56 minut), jeho rok trvá 687 dní. Je dobré to vědět, protože Mars je další zastávka lidstva, až zničíme naši planetu. Dalším krokem je Jupiterův měsíc Europa. Jiná místa k žití v téhle sluneční soustavě neexistují.
Teplota blízko středu Země je 3870 stupňů Celsia. Povrchová teplota Slunce je okolo 5500 stupňů Celsia. Ve středu Slunce je to už krásných 14 milionů stupňů. Špendlíková hlavička s touto teplotou vás spálí na uhel ze vzdálenosti 100 km.
Nejteplejší planetou naší sluneční soustavy je Venuše s průměrnou povrchovou teplotou slušných 462 stupňů.
Gravitace na Marsu je o 62 % menší než na Zemi. Takže stokilový člověk na Marsu pocitově váží pouhých 38 kilogramů. Jako pírko.
Ve vzdálenosti 33 světelných let od Země se nachází exoplaneta tvořená hořícím ledem.
Jupiter je nejrychleji se otáčející planetou. Jedno otočení mu trvá méně než deset hodin. Oběh okolo Slunce mu však trvá 12 let.
Kdybyste stáli na planetě Merkur, Slunce by se vám zdálo 2,5x větší než na Zemi.
Délka léta nebo zimy na Uranu trvá 21 let. Léto na Uranu však nemá nic společného s tím, co si pod tímto pojmem představujeme. Vlastně ani ta zima.
Na Měsíci jsou zrcadla. Umístili je tam astronauti, abychom mohli pomocí odrazu laserových paprsků změřit přesnou vzdálenost ze Země na Měsíc. A kdybyste se přes nějaký dalekohled podívali do zrcadla na Měsíci, viděli byste své grimasy zpožděné o 2,5 vteřiny.
Délka dne je 23 hodin, 56 minut a 4.09 sekund. Upřesnění poslali mailem Tomáš Stradiot a RudoCvopa: Přestupný rok máme proto, aby se dorovnala nedělitelnost délky roku a počtu oběhů okolo vlastní osy. Ten rozdíl do 24 hodin dá právě jednu otočku Země okolo vlastní osy za 4 roky, protože za rok Země právě jednou oběhne okolo Slunce.
Aby to nebylo tak jednoduché, jiné vysvětlení zaslal Brzda JF: Pozemský den má vždycky přesně 24 hodin (čas mezi dvěma průchody středu slunce místním poledníkem). Neplést s 1 otáčkou země okolo své osy (2 průchody vybrané hvězdy místním poledníkem). Rozdíl se dorovná právě oběhem Země okolo Slunce za 1 rok. Nemá nic společného s přestupným rokem. Přestupný den se vkládá/nevkládá na dorovnání pohybu jarního bodu po ekliptice a jeho průchodu sluncem tak, aby byl tento okamžik (jarní rovnodennost!) co nejblíže ke dni 21, březen, což je trvale stanovený občanský 1. jarní den. Toto je způsobeno kýváním zemské osy. Miloš dále upřesnil: Protože ani to není přesné, je vynechán každý přestupný rok na počátku století, jehož dvojčíslí není dělitelné čtyřmi.
Okolo planety Uran obíhá nejméně 27 měsíců.
Pokud byste do lžičky nalili hmotu z neutronové hvězdy, byla by její hmotnost přes 100 milionů tun.
Hory na Marsu dosahují výšky až 25 km. Mount Everest hadr. Mimochodem Mount Everst měří od hladiny moře cca 9 km a největší hloubka moře je cca 12 km, takže výška Mount Everestu měřená nad povrchem je okolo 20 km. Mailem doplnil Mirek.
Denně spadne na Zemi asi 10 000 tun vesmírného prachu a 200 000 meteoritů.
Sesbírání dat a zpracování tohoto článku zabralo tři roky. Jeho přečtení vám vzalo patnáct minut života. Nebo taky hodinu, pokud jste četli pečlivě.
Každý den vznikne 275 milionů nových hvězd. Zajímavost zaslal Aleš Strnad.
A perla na závěr: PERLA.

 

zdroj: https://michal.skrabalek.cz